Przechowywanie opon zimowych w lecie

Mimo, że w Polsce nie ma obowiązku zmiany opon w okresie zimowym, wielu kierowców stosuje się do rekomendacji specjalistów, zalecających zmianę ogumienia na zimowe przy temperaturze poniżej 7 stopni Celsjusza. A to oznacza, że dysponują dwoma kompletami opon lub opon na felgach. W takich przypadkach pojawia się kwestia przechowywania kompletu ogumienia, który akurat nie jest używany. A dokładniej – właściwego przechowywania.

Jak zatem należy przechowywać opony zimowe w sezonie letnim?

  •  Należy przechowywać opony czyste, co znaczy, że po zdjęciu z felgi lub demontażu wraz z felgą należy opony oczyścić. Można je umyć, a potem koniecznie dobrze wysuszyć. Wskazane jest też zastosowanie specjalnego środka do pielęgnacji gumy.
  •  Opony należy przechowywać z dala od wszelkich środków chemicznych, których opary mogą, wpływać na zmianę właściwości opon. Należy także ograniczyć ich ekspozycję na tlen, ozon oraz promienie słoneczne. Najlepiej zabezpieczyć je więc czarną folią polietylenową lub umieścić w czarnych polietylenowych workach. Worki należy zostawić niezawiązane, aby umożliwić wentylację.
  •  Opony należy przechowywać w chłodnych, suchych i ciemnych pomieszczeniach, na równym, suchym drewnianym podłożu.
  • W oponach na felgach trzeba spuścić powietrze do ciśnienia 1-1,4 atmosfery
  • Opony na felgach można przechowywać albo w pozycji leżącej, układając jedną na drugiej, jednak nigdy nie więcej niż 4 opony w stosie, albo podwieszone na linach lub łańcuchach. Opony bez felg przechowuje się jedynie w pozycji stojącej, ustawione jedna koło drugiej. Można do tego celu posłużyć się specjalnym stelażem. Wskazane jest raz na miesiąc trochę opony obrócić aby uniknąć deformacji bieżnika.

Właściwy sposób przechowywania opon wpływa na ich żywotność.